3 generacje suplementów wapnia – czym się różnią

Który wapń jest najlepszy? Który charakteryzuje się największą biodostępnością i na który warto się zdecydować? Do najczęściej spotykanych na rynku form chemicznych wapnia należą: węglan, chlorek, cytrynian, mleczan, glukonian. Wyróżniamy trzy generacje suplementów wapnia i o tych różnicach opowiemy w tym artykule.

Dlaczego wapń warto suplementować?

Dzienne zapotrzebowanie na wapń dla przeciętnej dorosłej osoby wynosi 1200 mg. Aby dostarczyć taką ilość tego pierwiastka, trzeba byłoby codziennie pić kilka szklanek mleka lub jogurtu, albo zjadać ok. 1,2 kg twarogu. Do tego należałoby pamiętać o spożywaniu tłustych ryb morskich, zawierających witaminę D, która jest potrzebna do prawidłowego wchłaniania wapnia. Czasami trudno jest dostarczyć z pożywieniem takiej ilości wapnia i witaminy D, by zaspokoić codzienne zapotrzebowanie organizmu, dlatego warto wtedy sięgnąć po suplementy diety zawierające te składniki

3 generacje suplementów wapnia

 

  • I generacja to preparaty zawierające wyłącznie węglan wapnia. CaCO3 ma wysoką zawartość wapnia elementarnego – ok. 40%. Po spożyciu reaguje on w żołądku z kwasem solnym i ulega przekształceniu do łatwo przyswajalnego chlorku wapnia. Ze względu na zależność pomiędzy ilością kwasu żołądkowego, a rozpuszczalnością CaCO3, zaleca się przyjmowanie tych preparatów podczas posiłku. W suplementach zawierających węglan wapnia szczególne znaczenie ma jego czystość i łatwa przyswajalność.

 

  • II generacja to preparaty, w których znajduje się węglan wapnia oraz witamina D. Do nich należy m.in. Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D3. Dzięki dodatkowi witaminy D, wchłanianie wapnia z układu pokarmowego jest łatwiejsze. Suplement uzupełnia dietę w witaminę D, która ma istotne znaczenie m.in. dla prawidłowej mineralizacji kości. Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D3 polecany jest w uzupełnianiu diety w wapń dla dorosłych i młodzieży. Zawiera 500 mg wapnia i 200 j.m. witaminy D w postaci cholekalcyferolu.

 

  • III generacja suplementów to produkty zawierające połączenie węglanu wapnia, witaminy D i magnezu Vitrum Osteo. Jest to kompleks witaminy D i minerałów (wapnia i magnezu) niezbędnych do wsparcia mineralizacji kości. Dzięki witaminie D wapń jest lepiej wchłaniany z przewodu pokarmowego. Natomiast magnez wspiera działanie mięśni i układu nerwowego. Jest też jednym z pierwiastków budulcowych kości. Vitrum Osteo ma bogaty skład: zawiera 500 mg wapnia (węglan wapnia), 800 j.m. witaminy D (cholekalcyferol) oraz 200 mg magnezu. Polecany jest zwłaszcza osobom dorosłym w wieku 60 lat i starszym o niskiej gęstości mineralnej kości, kobietom w wieku 50 lat i starszym (głównie kobietom w okresie menopauzalnym) oraz każdemu, kto chce wzmocnić swoje kości.
3 generacje suplementów wapnia

Węglan wapnia w wymienionych wyżej preparatach jest pozyskiwany z muszli ostryg wydobywanych z dna morskiego z okolic Wysp Karaibskich. Miejsce połowu oraz sposób przetwarzania muszli sprawiają, że węglan wapnia ma wysoką jakość, czystość mikrobiologiczną/chemiczną.

Oprócz suplementacji pamiętaj o diecie i zdrowym stylu życia

Zdrowe, zbilansowane posiłki, regularna aktywność fizyczna i częste przebywanie na słońcu – to trzy rzeczy, o których należy pamiętać, chcąc cieszyć się zdrowiem i mocnymi kośćmi. Pamiętaj o spożywaniu składników, które pomagają we wchłanianiu wapnia, są to np.: witamina D. Z kolei wchłanianie wapnia ograniczają: kwasy uronowe, szczawiany, fityniany, sód, białko zwierzęce, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadużywanie kawy – należy je ograniczyć lub odstawić przynajmniej w momencie, gdy przyjmujemy suplement wapnia.