Skuteczna suplementacja wapnia, zapewniająca jego prawidłowe wchłanianie, jest możliwa jedynie przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej porcji witaminy D. Wzmocnienie pozytywnego wpływu wapnia na prawidłowe funkcjonowanie kości zapewnia także uzupełnienie diety o magnez.
Witamina D i magnez
Zapotrzebowanie
U polskiej ludności ze względu na nawyki żywieniowe i niskie nasłonecznienie występuje potrzeba suplementacji diety witaminą D. Badania pokazują, że dieta pokrywa tylko 10-20% zapotrzebowania na witaminę D. Oznacza to, że spożywając odpowiednio zróżnicowaną dietę, każdy z nas jest tylko w ograniczonym stopniu zdolny zaspokoić potrzeby organizmu. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi zapotrzebowanie na witaminę D są: wiek (wcześniactwo lub wiek podeszły), otyłość, niedostateczna synteza skórna (okres jesienno-zimowy, ciemna karnacja skóry), choroby nerek i wątroby, choroby genetyczne.
Suplementacja witaminy D i magnezu nie jest powszechna wśród Polaków. Niedostatki tych substancji w diecie (a w przypadku witaminy D spowodowane także niskim nasłonecznieniem) mogą być z powodzeniem uzupełniane poprzez przyjmowanie odpowiednich suplementów diety.
Wpływ na organizm i metabolizm wapnia
Pozytywny wpływ witaminy D na funkcjonowanie organizmu i metabolizm wapnia został potwierdzony przez specjalistów w wielu badaniach. Magnez podobnie jak wapń, działa pozytywnie na kości i mięśnie.
Witamina D:
- odpowiada za wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym – jest katalizatorem procesów biologicznych związanych z gospodarką wapnia,
- wpływa na wykorzystanie wapnia w procesie budowy kości i zębów,
- ma znaczenie w utrzymaniu zębów w dobrym stanie,
- warunkuje transport wapnia w organizmie – jest jedną z najważniejszych substancji niezbędnych do transportu wapnia przez ściankę jelit do krwiobiegu.
Magnez:
- jest ważnym budulcem kości,
- wspiera działanie układu mięśniowego.
Ponadto magnez:
- przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia,
- pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego,
- pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych.