Rodzaje suplementów z wapniem dostępnych na rynku

Na polskim rynku dostępnych jest wiele produktów do suplementacji wapnia – wybór odpowiedniego preparatu może być trudny dla przeciętnego konsumenta. Jest on jednak bardzo ważny z punktu widzenia skuteczności suplementacji – produkty różnią się bowiem stopniem przyswajalności i zawartością dodatkowych składników o pozytywnym wpływie na zdrowie.

Rodzaj soli wapnia

Wapń zawarty w suplementach występuje pod postacią różnych soli tego pierwiastka, co ma znaczenie dla stopnia przyswajalności. Oznacza to, że aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę wapnia, należy spożyć różną ilość każdego z rodzaju produktów.

Do najczęściej stosowanych preparatów wapnia należą: węglan, chlorek, cytrynian, mleczan, glukonian, laktobionian. Największą zawartość wapnia elementarnego stwierdza się w węglanie wapnia (40%).

Preparaty oparte na węglanie wapnia mogą być produkowane ze składników pochodzenia naturalnego, takich jak muszle mięczaków morskich lub rzadziej skorupki jaj kurzych. Charakteryzuje je dobra przyswajalność, czystość chemiczna oraz smak i zapach.

Składniki wzmacniające pozytywne działanie wapnia

Suplementy wapnia różnią się także zawartością dodatkowych składników aktywnych mających wpływ na jego przyswajalność i wzmacniających jego pozytywne działanie na organizm.

Obecnie na rynku dostępne są trzy generacje preparatów:

  • I generacji – zawierające wyłącznie sole wapnia,
  • II generacji – zawierające sole wapnia i witaminę D. Obecność witaminy D uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na jedną z najważniejszych substancji niezbędnych do wchłaniania wapnia z układu pokarmowego. Do tej grupy należy m.in. VITRUM Calcium.
  • III generacji – zawierające sole wapnia, witaminę D i sole magnezu. To według aktualnych badań doskonały kompleks: dzięki witaminie D wapń jest lepiej wchłaniany. Z kolei magnez, jako ważny budulec kości, wspiera również działanie mięśni. Dołączenie do preparatu magnezu oraz witaminy D jest korzystne, ponieważ jak wykazały badania, substancje te wzmacniają pozytywny efekt na układ kostny, który chcemy osiągnąć w wyniku suplementacji wapnia. Do tej grupy należy np. VITRUM Osteo, który wzbogacony został dodatkowo w jeszcze jeden składnik wspierający mocne kości – cynk.