Wapń to pierwiastek bardzo istotny dla naszego organizmu. Chociaż znany jest przede wszystkim jako sprzymierzeniec zdrowych kości i zębów, tak naprawdę spełnia wiele więcej funkcji.
99% wapnia znajduje się w kościach i zębach, a poza nimi zaledwie 1%. Stąd też często uważa się, że ten makroelement potrzebny jest wyłącznie kościom. W praktyce jednak wapń wspomaga wiele kluczowych funkcji organizmu, związanych zarówno z układem mięśniowo-szkieletowym, jak i nerwowym, krwionośnym czy pokarmowym.
Rola wapnia w organizmie
Wapń pełni w naszym organizmie wiele istotnych funkcji. Odpowiednie stężenie wapnia przyczynia się do tego, że nasze kości są mocne, a zęby zdrowe. Pierwiastek ten pomaga w prawidłowym przewodzeniu bodźców w mięśniach szkieletowych i sercu. Bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.
Oto najważniejsze funkcje wapnia w organizmie:
- przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi;
- wspiera utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego;
- sprzyja właściwemu funkcjonowaniu mięśni;
- pomaga w utrzymaniu odpowiedniego przekaźnictwa nerwowego;
- pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych;
- uczestniczy w procesie podziału i specjalizacji komórek;
- jest potrzebny do utrzymania zdrowych kości i zębów.
Kto szczególnie powinien dbać o odpowiednią podaż wapnia?
Wapń to pierwiastek, którego nasz organizm potrzebuje na każdym etapie życia. Szczególne zapotrzebowanie wykazują organizmy dzieci i młodzież będące w fazie intensywnego wzrostu. W tym okresie trzeba szczególnie zabiegać o to, aby odpowiednia ilość wapnia była dostarczana wraz z dietą. Im więcej wapnia zostanie wbudowane w kości w młodości, tym większy poziom będzie osiągnięty w tzw. szczytowej masie kostnej, czyli ok. 30. roku życia.
O odpowiednią podaż wapnia powinny dbać również osoby starsze. Wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia kości. U kobiet procesy demineralizacji nasilają się zwykle w okresie menopauzy. W tym czasie szczególnie ważna jest bogata w wapń dieta oraz ewentualna odpowiednia suplementacja.
Zalecana ilość wapnia
Chociaż wapń znajduje się w wielu produktach spożywczych, okazuje się, że w Polsce spożycie wapnia wynosi tylko 60% ilości zalecanych (IŻŻ, 2017). Ile wapnia potrzebuje każdego dnia nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania? Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia dzieci do ok. 10. roku życia powinny spożywać od 600 do 1000 mg wapnia dziennie. Młodzież i dorośli potrzebują 1200 mg dziennie (w tym kobiety w ciąży i karmiące).
O odpowiednią podaż wapnia powinny dbać kobiety w okresie menopauzalnym, a także osoby po 60. roku życia. W tym okresie życia rekomendowane spożycie wynosi 900 mg wapnia na dobę.