Higiena jamy ustnej – jak dbać o zęby, żeby były zdrowe?

Zdrowy, biały uśmiech nie jest domeną wyłącznie gwiazd Hollywoodu oraz osób, które stać na bardzo drogie zabiegi dentystyczne. Wręcz przeciwnie – wykonując kilka prostych zabiegów dziennie sprawisz, że Twoje zęby będą mocne i będą miały ładny naturalny kolor. Czy wiesz, jak prawidłowo dbać o zęby?

Szczotkowania zębów

Regularne szczotkowanie minimum 2 razy dziennie

Zacznijmy od rzeczy podstawowej, o której prawdopodobnie każdy wie (ale czy każdy stosuje?): zęby należy szczotkować przez 2-3 minuty, przynajmniej rano i wieczorem, a najlepiej pół godziny po każdym posiłku. Konieczność zachowania odstępu między jedzeniem, a szczotkowaniem związane jest z tym, że jama ustna powinna uzyskać neutralne pH, w przeciwnym razie szczotkowanie może prowadzić do uszkodzenia szkliwa, zwłaszcza po spożyciu produktów o odczynie kwaśnym.

Oprócz samego szczotkowania liczy się jego technika. Nieprawidłowe mycie zębów może być nieefektywne, a nawet szkodliwe. Źle dobrana szczoteczka i pasta, zbyt mocny nacisk lub niedokładne mycie zniweczą nasze wysiłki, albo doprowadzą do zranienia dziąseł i ścierania szkliwa. Pasty mocno wybielające, albo pasty zawierające duże ilości substancji o właściwościach ściernych np. przeznaczone dla palaczy mogą uszkodzić zęby.

Istnieje kilka technik mycia zębów: inne są dla szczoteczki elektrycznej, a inne dla zwykłej. Przykładowo można wyróżnić:

  • Metodę roll – nazywaną metodą obrotowo-wymiatającą, polecana zwłaszcza osobom z chorobami przyzębia.
  • Metodę okrężną (Foones) – podstawowy styl niewymagający dużych zdolności, dlatego zaleca się ją dzieciom oraz osobom o ograniczonej ruchomości dłoni.
  • Metody wibrujące, z których można wyróżnić: metodę Bass, metodę Stillmann i metodę Charters
  • Metodę poziomą – polegającą na wykonywaniu regularnych ruchów poziomych. Jest bardzo prosta i nadaje się głównie dla dzieci oraz osób starszych.
  • Metodę pionową – do czyszczenia powierzchni językowych zębów przednich.

Higiena jamy ustnej nie ogranicza się do samego szczotkowania. Równie ważne, zgodnie z zaleceniami stomatologów, jest nitkowanie zębów specjalną nicią dentystyczną, a także płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami bez alkoholu.

Nie lekceważ znaczenia diety

Co ma wspólnego rodzaj jedzenia ze zdrowymi zębami? Bardzo dużo. O tym, że słodycze i słodkie napoje niszczą zęby – wiadomo, gdyż duża zawartość cukrów w jedzeniu ułatwia działanie bakteriom żyjącym w jamie ustnej. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dieta bogata w produkty zawierające wapń i witaminę D może korzystnie wpływać na stan uzębienia.

Ludzkie zęby zbudowane są z nieorganicznych związków wapnia i upakowane w strukturę przypominającą kryształ. Niska podaż wapnia i witaminy D z pożywienia sprawia, że zęby są słabsze. Oprócz powyższych składników, zęby potrzebują również fosforu, magnezu oraz witaminy C. Braki witamin i minerałów warto uzupełniać suplementami diety, pamiętając jednak o tym, że suplementacja nie może zastępować zdrowej, zbilansowanej diety.

Kontrola stanu uzębienia

Kontroluj stan uzębienia

Przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku, należy wykonać przegląd stomatologiczny. Podczas standardowej kontroli dentysta dokładnie obejrzy uzębienie, oceni jego stan i wskaże ewentualne ubytki, którymi trzeba się zająć. Oprócz tego może wykonać zabieg nazywany „skalingiem”, którego koszt pokrywany z jest z funduszy NFZ, więc nie trzeba za niego dodatkowo płacić. W trakcie zabiegu usuwany jest kamień nazębny, który nagromadził się na szkliwie. Osad taki pojawia się w wyniku naturalnych procesów zachodzących w jamie ustnej i dotyczy każdego, ale najbardziej osób pijących dużo kawy, herbaty oraz palących papierosy.

Niezależnie od planowanych kontroli stomatologicznych, warto samodzielnie od czasu do czasu wykonywać taki przegląd – przed lustrem obejrzeć zęby, dziąsła i policzki, a korzystając z drugiego, małego lusterka można obejrzeć również zęby od środka. Polecamy małe lusterka stomatologiczne, które przydają się do domowego użytku, by obejrzeć trudno dostępne miejsca, jak np. wewnętrzną stronę jamy ustnej.

Pamiętając o tych kilku wskazówkach, dbając o regularne mycie zębów i zdrową dietę sprawisz, że Twoje zęby będą zdrowe, a Ty oczarujesz swoje otoczenie przepięknym uśmiechem.

Źródła:

  1. Sylwia Małgorzata Słotwińska, Marcin Majkowski; „Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej”; Nowa Stomatologia 3/2011, s. 115-118; http://www.czytelniamedyczna.pl/3727,wybielanie-zebow-a-srodowisko-jamy-ustnej.html
  2. Anna Haładyj, Monika Borakowska-Siennicka; „Stan wiedzy pacjentów o chorobach przyzębia, profilaktyce oraz wpływie na stan zdrowia w zależności od poziomu ich wykształcenia”; Stomatologia Współczesna; vol. 21, nr 6, 2014, 8–15;