Jak palenie papierosów wpływa na wchłanianie wapnia w organizmie

O szkodliwości palenia papierosów mówi się wiele, ale najczęściej w kontekście chorób nowotworowych. Tymczasem negatywnych skutków „dymka” jest o wiele więcej. Palenie to jeden z najważniejszych czynników ryzyka osteoporozy.

Papierosy i wapń – te dwie rzeczy zdecydowanie nie idą w parze

Palacze nie mają łatwego życia. O tym, że tytoń znacząco zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, w tym raka płuc wiedzą już wszyscy. Nie ma chyba osoby, która żyłaby w nieświadomości. Jednak coraz to nowsze badania wykazują kolejne negatywne działanie wyrobów tytoniowych (nie tylko papierosów) – obniżenie płodności u mężczyzn, trudności z zajściem w ciążę przez kobiety, zwiększone ryzyko chorób serca i mózgu, a także większe prawdopodobieństwo osteoporozy. Palacz, który wypala 1 paczkę papierosów dziennie ma aż o 60% większe ryzyko osteoporozy niż osoba niepaląca. Jedno na osiem złamań kości udowej ma związek z paleniem papierosów.

Papierosy, kawa i alkohol – recepta na osteoporozę

Jeżeli koniecznie chcesz sprawdzić jak to jest mieć kruche i łamliwe kości, przepis na taki stan rzeczy jest bardzo prosty. Wystarczy wypalanie paczki papierosów dziennie (a nawet mniej), wypijanie dużych ilości kawy oraz nadużywanie alkoholu. Po pewnym czasie Twój organizm będzie całkowicie wypłukany z wapnia i wielu innych minerałów, a kości ulegną demineralizacji; rozwinie się osteoporoza, próchnica zębów, może dojść do zaburzeń rytmu serca w wyniku hipokalcemii… Bo właśnie trio: papierosy, kawa i alkohol są jednym z najważniejszych czynników ryzyka osteoporozy.

Jak palenie papierosów wpływa na wchłanianie wapnia w organizmie
  • Związki zawarte w papierosach obniżają mineralną gęstość kości, liczbę komórek szpiku kostnego oraz liczbę osteoblastów budujących kości. Palenie papierosów grozi osteoporozą, ale też paradontozą i wypadaniem zębów. Papierosy zwiększają wydzielanie soków żołądkowych, podnosząc pH kwasu żołądkowego, co utrudnia wchłanianie wapnia.
  • Nie ma nic złego w filiżance dobrej, aromatycznej kawy. Ale nadużywanie kofeiny może prowadzić do wielu przykrych skutków ubocznych. Wykazano, że regularne, codzienne picie 1 filiżanki czarnej kawy powoduje wypłukiwanie 2-3 mg wapnia na dzień, a to oznacza ubytki 700-1000 mg na rok.
  • Z dużymi ubytkami wapnia oraz masy kostnej muszą liczyć się również osoby nadużywające alkoholu. Alkohol działa moczopędnie i sprzyja wypłukiwaniu minerałów i witamin, przede wszystkim: magnezu, wapnia, potasu oraz witamin z grupy B i C.

Jak przeciwdziałać temu zjawisku?

Najlepiej rzucić palenie – już po kilku dniach od zaprzestania poczujesz znaczną różnicę. Jeżeli natomiast za nic w świecie nie możesz odmówić sobie porannego dymka i kawy, musisz mieć świadomość znaczenia właściwej diety i trybu życia. Koniecznie pamiętaj o dodatkowym suplementowaniu wapnia i witaminy D, gdyż Ca dostarczony wraz z pożywieniem może nie wystarczyć, by pokryć ujemny bilans wapniowy, jaki się tworzy w organizmie.

Suplementacja witaminą D3
Dobrze przyswajalny wapń

Warto jeść dużo produktów mlecznych i ograniczyć spożywanie białka zwierzęcego. Produktami zawierającymi sporo dobrze przyswajalnego wapnia są orzechy, nasiona maku, jaja, soja, migdały i niektóre ryby. Z kolei produktami, które musisz ograniczyć, gdyż negatywnie wpływają na wchłanianie wapnia są: słodkie napoje gazowane oraz produkty zawierające dużo sodu. Ze względu jednak na duże ubytki mineralne u palaczy i ograniczenie wchłaniania wapnia, sama dieta może nie wystarczyć, dlatego warto sięgnąć po suplementy wapniowe, dostarczające dodatkową porcję Ca.