Skurcze mięśni mogą pojawić się u każdego w różnych sytuacjach — zarówno podczas wysiłku, jak i odpoczynku. Często wskazują one na zwiększone zapotrzebowanie organizmu na niektóre makroelementy, takie jak m.in. wapń.
Mimowolne skurcze najczęściej dotyczą mięśni szkieletowych (prążkowanych). Pojawiają się nagle i trwają od kilku sekund do kilku minut. Mogą wystąpić u każdego, chociaż w większości przypadków dotyczą osób intensywnie uprawiających sport (podczas wysiłku lub po zakończonym treningu), a także osób po 40 roku życia ze względu na zachodzące procesy starzenia się organizmu.
Główne przyczyny skurczów mięśni
Przyczyny skurczów mięśni mogą być różne. Do najważniejszych zaliczamy:
- niewystarczające spożycie z dietą składników, które są istotne z punktu widzenia gospodarki kwasowo-zasadowej i mineralnej krwi;
- żylaki, które powodują lekkie skurcze, odczuwane najczęściej w całych łydkach;
- przetrenowanie, które powoduje nagłą sztywność mięśni (najczęściej dotyczy mięśni nóg, ale może wystąpić również w mięśniach przedramienia);
- przegrzanie i odwodnienie również mogą przyczynić się do występowania skurczów mięśni, głównie w łydkach, ale także w ramionach czy mięśniach brzucha;
- długie siedzenie w tej samej pozycji również może doprowadzić do skurczu, a wynika z zaciśnięcia naczyń krwionośnych;
W zdecydowanej większości przypadków skurcze mięśni pojawiają się w wyniku opisanych wyżej przyczyn, ale niekiedy mogą być jednym z objawów poważniejszych schorzeń. Jeśli więc pojawiają się często, są intensywne lub/i współistnieją z innymi dolegliwościami, należy skonsultować się z lekarzem.


Skurcze mięśni – czy mają związek z wapniem?
Skurcze mięśni mogą pojawić się również u osób, które nie dostarczają organizmowi wystarczających ilości wapnia w diecie. Niskie stężenie wapnia, a także magnezu i potasu, przyczynia się do zwiększonej reaktywności zakończeń nerwowych, co prowadzi do mimowolnych skurczy. Skurcze z powodu niewystarczającej ilości wapnia w diecie mogą pojawiać się stosunkowo często podczas wykonywania codziennych czynności. Najczęściej dotykają mięśni na łydkach, udach i ramionach.
Jeśli spowodowane są zaniedbaniami w diecie, która jest uboga w wapń, a nie poważniejszymi schorzeniami w organizmie, suplementacja może być dobrym rozwiązaniem.
Jak dieta wpływa na skurcze mięśni?
Zbilansowana dieta, która będzie bogata w wapń, potas i magnez, powinna zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na te pierwiastki. Oprócz pierwiastków, które regulują prawidłową pracę komórek mięśniowych, takich jak wapń, magnez, potas, należy też pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody każdego dnia, a szczególnie podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Wapń znajduje się przede wszystkim w mleku i przetworach mlecznych, rybach, a także roślinach, w tym m.in. w warzywach strączkowych, maku i sezamie, soi, jarmużu, natce pietruszki. Nie można też zapominać o witaminie D, która odpowiada za prawidłowe wchłanianie wapnia w jelitach oraz pomaga w utrzymaniu równowagi wapniowo-fosforanowej.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią, sportowcy, pracownicy fizyczni, seniorzy oraz inne osoby, które mogą wykazywać zwiększone zapotrzebowanie na wapń, powinny porozmawiać z lekarzem na temat ewentualnej suplementacji wapnia.
